Uprawa gryki

Gryka bardzo dobrze wykorzystuje trudno przyswajalne
składniki pokarmowe z gleby.

Wymagania glebowe i przedplon

Grykę zalecamy uprawiać na glebach średnich i słabszych. Należy unikać gleb zbyt suchych i podmokłych. Uprawa może być prowadzona na b. dobrych glebach, należy zmniejszyć gęstość siewu ( np. II klasa 35-40 kg ). Roślina najczęściej uprawiana jest po zbożach. Może być siana po wsiewkach poplonowych, międzyplonach ozimych i ścierniskowych.

Przygotowanie podłoża

Aby obniżyć koszty i skrócić czas spędzony w polu zalecamy stosowanie agregatu uprawowego (popularnie zwany grubber'em) na zimę. Jeżeli nie dysponują Państwo w/w sprzętem należy wykonać płytką orkę. Wiosną, gdy ziemia jest wilgotna dobrze jest wyrównać powierzchnię aby nie dopuścić do przesuszenia gruntu.

Siew

Gryka jest rośliną ciepłolubną, dlatego należy przystąpić do siewu gdy gleba będzie dostatecznie nagrzana ( 15 st. C ) i minie zagrożenie przymrozkami. Optymalny termin siewu to 15-25 maja. Ilość nasion do wysiewu zależy od jakości gleby oraz terminu wysiewu. W przypadku nasion dostępnych w Naszej Firmie zalecana dawka to 40-55 kg/ha. Przy opóźnionym siewie (po 25 maja) należy nieznacznie zwiększyć ilość wysiewanych nasion. Siew wykonuje się agregatem uprawowo- siewnym lub tradycyjnym siewnikiem ( po uprzednim spulchnieniu podłoża). Nasiona powinny być osadzone na głębokości 2-3 cm na ziemiach lepszych, 4-5 cm na słabszych i bardziej suchych. Po wysiewie polecamy zastosować wał płaski w celu przerwania parowania gleby ( za wyjątkiem ziem gliniastych).

Nawożenie mineralne

Gryka bardzo dobrze wykorzystuje trudno przyswajalne składniki pokarmowe z gleby. W przypadku siewu na ugorach zielonych, jesienią należy zastosować wapno (polecamy Oxyfertil 84%). W Naszym gospodarstwie praktykujemy nawożenie gleby przedsiewnie nawozem azotowym ( 27% CaN ) 50-70 kg/ha i wieloskładnikowym np. 8-20-30 (50-70 kg/ha) a także nawozami dolistnymi - Ekoflora ( PK 2l/ha oraz WysokoBorowyMax 1l/ha ).

Ochrona roślin

Roślina nie wymaga ochrony przed chorobami i szkodnikami. Zwalczanie chwastów jest ograniczone z powodu jej dużej wrażliwości na herbicydy. Obecnie nie ma zarejestrowanych środków do zwalczania chwastów w gryce. Na własną odpowiedzialność można zastosować herbicydy zaraz po siewie lub powschodowo.

Zbiór

Gryka dojrzewa nierównomiernie – ziarna u dołu rośliny są brązowe (czarne w przypadku BlackS) natomiast w górnych partiach zupełnie zielone. W celu zwiększenia plonowania zalecamy stosowanie zbioru dwufazowego. Pierwsza faza – pokosowanie, gdy na roślinie znajduje się 15-20 % ziaren zielonych (dobrze jest wykonać ten etap w pochmurny, dżdżysty dzień). Roślina powinna „dojrzewać” na pokosie przez około dwa tygodnie. W tym czasie gryce nie zaszkodzi wiatr lub deszcz. Do zebrania plonu wystarcza zaledwie 2-3 dni pogody. Dodatkowa zaletą zbioru dwufazowego jest to, że ziarno naturalnie osiąga technologiczną wilgotność – 14%. Do zbioru gryki z pokosu nie jest potrzebna żadna specjalistyczna przystawka do kombajnu. Do zbioru gryki nie należy stosować środków do desykacji (zasuszających roślinę) – Roundup, Reglone itp. Wedle obowiązujących standardów towar poddany takim zabiegom nie jest w pełni wartościowy, podobnie jak towar z „domieszkami” zbożowymi – należy zatem starannie wyczyścić kombajn przed zbiorem Gryki (!)

Odmiany gryki szczególnie polecane przez Nasza firmę:

BlackS– ziarna o zabarwieniu czarnym - okres wegetacji – 84 dni
ALT_VO – ziarna brązowe, średniej wielkości i grube – okres wegetacji 82-86 dni
ALT_VL - ziarna jasnobrązowe i brązowe, średniej wielkości i grube, okres wegetacji 78-82 dni
ALT_A - ziarna jasnobrązowe, średniej wielkości, okres wegetacji 82-84 dni


Opracowano na podstawie:
Danych z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku,
Instytutu Hodowli Roślin przy Akademii Rolniczej w Poznaniu
oraz doświadczeń własnych i współpracujących z Naszą firmą producentów rolnych.
Copywright: ALT Albert Targoński, Żelazno 2012.